گردشگری جهان

تندیس مسیح در ریو

تندیس مسیح منجی در ریودوژانیرو، از بتن ساخته شده و با سنگ صابون پوشیده شده است. این مجسمه بدون در نظر گرفتن پایه‌ی آن که ۸ متر است، ۳۰ متر ارتفاع دارد. عرض فاصله‌ی بین دو دست تندیس که به دو طرف گشوده شده، ۲۸ متر است.

این تندیس ۶۳۵ تن وزن دارد و بین سال‌های ۱۹۲۲ و ۱۹۳۱ ساخته شده است. تندیس مسیح بر فراز قله‌ی کوه ۷۰۰ متری کورکووادو (Corcovado) در ریودوژانیروی برزیل واقع است.

پل لندوفسکی (Paul Landowski) مجسمه‌ساز فرانسوی به همراه یک مهندس برزیلی به نام هیتور داسیلوا کاستا (Heitor da Silva Costa) با همکاری آلبرت کاکو (Albert Caquot) در ساخت این مجسمه مشارکت داشته‌اند.

این سازه اکنون یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان و سمبل مسیحیت در برزیل است و به‌عنوان نماد شهر ریودوژانیرو در سراسر دنیا شناخته شده است.
ایده‌ی ساخت مجسمه بر بالای کوه کوکووادو اولین بار در اواسط دهه‌ی ۱۸۵۰ میلادی مطرح شد. زمانی که کشیشی به نام پدرو ماریا باس (Pedro Maria Boss) از پرنسس ایزابل خواست تا هزینه‌های ساخت این سازه‌ی مذهبی را تامین کند. وی چندان توجهی به این پیشنهاد نشان نداد تا اینکه در سال ۱۸۸۹، وقتی حکومت برزیل جمهوری شد، قانون، کلیسا را از دولت جدا کرد و این پیشنهاد به فراموشی سپرده شد.
دومین پیشنهاد برای ساخت این تندیس بر فراز کوه در سال ۱۹۲۰ و توسط مجمع کاتولیک ریو مطرح شد. این گروه رویدادی تحت عنوان «هفته‌ی بنای یادبود» را سازمان‌دهی کردند تا کمک‌های مالی و امضاء برای حمایت از ساخت این تندیس جمع‌آوری کنند. بیشتر حمایت‌های مالی از طرف کاتولیک‌های برزیل صورت گرفت.
در نهایت از میان طرح‌های ارائه شده، طرح ساخت تندیسی از مسیح با آغوشی باز که سمبلی از صلح است، انتخاب شد.

یک مهندس محلی به نام هیتور داسیلوا کاستا، مجسمه را طراحی کرد و مجسمه‌ساز فرانسوی لهستانی، یعنی پل لندوفسکی، آن را ساخت.
گروهی از مهندسان و کارشناسان با هم‌فکری یکدیگر به این نتیجه رسیدند که بهترین انتخاب برای ساخت این تندیس استفاده از بتن به جای فولاد است، چرا که بتن برای ایجاد شکل صلیب‌مانند تندیس مناسب‌تر بود. جنس لایه‌ی بیرونی آن نیز، سنگ صابون در نظر گرفته شد، چرا که هم مقاوم بود و از طرفی کار با آن راحت بود.
ساخت تندیس ۹ سال یعنی از سال ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۱ به طول انجامید و ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، معادل ۳/۲ میلیون دلار امروزی هزینه داشت. این سازه در ۱۲ اکتبر سال ۱۹۳۱ افتتاح شد.
در ماه اکتبر سال ۲۰۰۶، در هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد افتتاح تندیس، Eusebio Oscar Scheid، کلیسای کوچکی را در زیر تندیس وقف کرد. جایی که کاتولیک‌ها در آنجا می‌توانند مراسم غسل تعمید و مراسم ازدواجشان را برگزار کنند.
تندیس مسیح منجی به همراه شش مکان دیگر (دیوار بزرگ چین، تاج محل در هند، تماشاخانه‌ی رومی کولوسئوم در ایتالیا، شهر باستانی ماچو پیچو در پرو، شهر پترا در اردن و هرم‌های چیچن ایتزا در مکزیک) به طور رسمی در هفتم جولای سال ۲۰۰۷ در لیسبون پرتغال به‌عنوان عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان معرفی شدند. این اماکن دیدنی با رأی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از سراسر دنیا انتخاب شده‌اند.

اشتراک بستن